• ΚΟΣΜΑΣ ΝΙΚΟΣ κατα
  • ΚΟΣΜΑΣ ΝΙΚΟΣ κούμιτε
  • ΞΕΝΟΣ ΔΙΟΝΥΣΗΣ κατα
  • ΚΟΛΙΝΑΚΗ ΝΤΟΡΑ κατα

Μετά από μία σειρά από νίκες επέστρεψαν οι αθλητές μας από το Βουκουρέστι με 8 μετάλλια στις 11 συμμετοχές!!!
Οι αγώνες ξεκίνησαν το Σάββατο 30 Ιουνίου με κάτα. Τα πρώτα μετάλλια ήρθαν από το Νίκα Γεώργιο και τον Ξένο Διονύση οι οποίοι κατέκτησαν αργυρό και χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα. Την επιτυχία συνέχισαν ο Κοσμάς Νίκος και η Κολινάκη Ντόρα με άλλα δύο χάλκινα και ολοκληρώθηκε με δύο ακόμα αργυρά από την Βασιλική Οικονόμου και το απίστευτο δίδυμο Κολινάκη Ρίτα και Ντόρα που μαζί με την αθλήτρια Κρεμμύδα Εύη έφτασαν στον τελικό του ομαδικού κάτα.
Την επόμενη μέρα Κυριακή 1η Ιουλίου οι αγώνες συνεχίστηκαν με κούμιτε και ένα ακόμη χάλκινο μετάλλιο ήρθε από τον Κοσμά Νίκο. Η τελευταία συμμετοχή μας με την αθλήτρια Οικονόμου Βασιλική κατέληξε σε θρίαμβο της αθλήτριας η οποία κατέκτησε το Χρυσό μετάλλιο μετά από μία σειρά από νίκες, αφήνοντας μεγάλη διαφορά πόντων απ’ όλες τις αντιπάλους της. Η Βασιλική έφερε με τη νίκη της μεγάλη συγκίνηση όχι μόνο σε όλα τα μέλη της ομάδας μας αλλά και σε όλους τους παρευρισκόμενους Έλληνες οι οποίοι την αποθέωσαν την στιγμή που ανέβηκε στο πιο ψηλό σκαλί του βάθρου, σηκώνοντας την γαλανόλευκη στην κορυφή. Αξίζει να αναφέρουμε πως χάσαμε 2 ακόμα μετάλλια για μία μόνο σημαία (ψήφο), από τις αθλήτριες μας Ρουμελιώτη Μαριαλένα και Κολινάκη Ρίτα, ενώ αξιόλογη ήταν και η συμμετοχή της αθλήτριάς μας Μαλακόντα Βενετίας.
Συγκρίνοντας τα Βαλκανικά μετάλλια των 2 τελευταίων χρόνων, αφήνουμε τα νούμερα να μιλήσουν μόνα του…
2006: 6 συμμετοχές 2 μετάλλια
2007: 11 συμμετοχές 8 μετάλλια
Θα πρέπει τέλος να πούμε ότι η Ελλήνική ομάδα ήρθε 2η στο σύνολο μεταλλίων στα Βαλκάνια, μετά την Τουρκία, με 30 μετάλλια (τα 8 εκ των οποίων ήρθαν από τους αθλητές του συλλόγου μας!!!)
Οι δηλώσεις των προπονητών μας, ότι οι προηγούμενες επιτυχίες ήταν μόνο η αρχή, επαληθεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο. Ας συγχαρούμε τόσο εκείνους όσο και τους αθλητές μας για τις απίστευτες συγκινήσεις που μας προσφέρουν.